Track & Field

Schedules

2023 Track and Field Schedule
Day Date Event Location
Saturday January 7
LSU High School Classic
LSU – Baton Rouge, LA
Saturday January 21
LSU High School Qualifier
LSU – Baton Rouge, LA
Saturday February 4
LSU Last Chance Qualifier
LSU – Baton Rouge, LA
Saturday February 18
State Indoor Meet
LSU – Baton Rouge, LA
Thursday March 2 JC 1 (8th)
Muss Bertolino – Kenner, LA
Friday March 3
Patrick Ruth Memorial Meet
Joe Yenni Stadium – Metairie, LA
Saturday March 4
Catholic High Tip-Off
Catholic HS – Baton Rouge, LA
Tuesday March 7
District JV 1 (9th & 10th)
Joe Yenni Stadium – Metairie, LA
Saturday March 11
Brothers of the Sacred Heart
Catholic HS – Baton Rouge, LA
Friday March 17
Crusader Relays (V)
Tad Gormley Stadium – City Park
Tuesday March 21
District JV 2 (9th & 10th)
Joe Yenni Stadium – Metairie, LA
Thursday March 23 JC 2 (8th)
Muss Bertolino – Kenner, LA
Friday March 24
Ronnie Doyle Classic
Joe Yenni Stadium – Metairie, LA
Friday/Saturday March 24/25 FSU Relays
FSU – Tallahassee, FL
Friday March 31
Keefe Hecker Invite
Tad Gormley Stadium – City Park
Friday March 31
Challenge of Champions
UMS Wright HS – Mobile, AL
Tuesday April 4
“Chubby” Marks Classic (V)
Tad Gormley Stadium – City Park
Saturday April 8
Bronco All-Star Distance Classic
ZacharyHS – Zachary, LA
Thursday April 13 Grizzly Relays
Catholic HS – Baton Rouge, LA
Friday April 14
JV District 9 – 5A
Tad Gormley Stadium – City Park
Thursday April 20 District 9 – 5A
Tad Gormley Stadium – City Park
Wednesday April 26 Region III – 5A
Thibodaux HS – Thibodaux, LA
Saturday May 6
LHSAA 5A State Meet
LSU – Baton Rouge, LA

 

Roster

Varsity/JV Roster
Athlete
Ian Acosta
Dante Ascani
Brady Barbier
Alek Bardales
Niles Barton
Nikolas Bech
John Berrigan
Jacob Berthelot
Jonathan Berthelot
Aiden Boykins
Aiden Boykins
Walker Brown
Reece Bruchi
Jacob Brumfield
Jack Buchanan
Ian Cahill
Eyan Calico
Sam Caparotta
Camryn Capella
Jason Childs
Matthew Choina
Christopher Chopin
Nick Clement
Jack Collins
Mason Dallimore
Parker Dinsdale
Dylan Drouet
Braeden Dunne
Daniel Falk
Alex Ferreyra
Caden Flanagan
Owen Flores
Dylan Garcia
Blake Gillio
Luke Greer
Collin Hebert
Tim Hilbun
Brennen Hitch
Dominic Hornsby
Will Ice
Carson Kenney
Devin Kensel
Roland Kindell
Torey Lambert
Henry Lambert
Christian Landry
Eli Levy
Gabriel Levy
Noah Lewis
Samuel Liggio
William Lionnet
Rowan Lipscomb
Gabe Luu
Anders Maitrejean
Nicolas Malek
Dylan Mason
Ty McReynolds
Eli McReynolds
Gabriel Metoyer
Samuel Miltenberger
Jeffrey Mock
Vincent Molina
Noah Mooney
Tyren Morgan
Kayden Naredo
Devin Nicks
Gavin O'Brien
Erik Ohlsson
Tre Palmisano
Balpreet Parmar
William Patania
Germol Paul
Nico Paulin
Ethan Peavey
William Peoples
Carter Pham
Bryce Pixley
Luke Regan
Chance Ross
Cooper Schott
Caleb Smith
Vinny Speziale
Kam Steele
William Stumbo
Ethan Sun
Austin Tatum
Connor Theriot
Maverick Trimble
Jacob Trabeaux
Tyan Wakileh
Hudson Wall
Devon Waterfield
Kyshun Webster
Andrew Wei
Noah White
Mason Whiteside
Caleb Willis
Nicholas Young
Dale Zauner

 

Junior High Roster

Championships / About / Coaches

Championships

1971-1972 - District
1972-1973 - District
1975-1976 - District
1978-1979 - District
1979-1980 - District
1982-1983 - District
1983-1984 - District
1984-1985 - District
1986-1987 - District
1990-1991 - Indoor State Runner-up
1994-1995 - Indoor State Runner-up
1995-1996 - Regional
1996-1997 - Regional
2003-2004 - District, Regional
2005-2006 - District, Regional
2007-2008 - District, Regional
2008-2009 - District, Regional
2011-2012 - District
2012-2013 - District
2013-2014 - District
2014-2015 - District
2020-2021 - District, Regional
2021-2022 - District, Regional

About
Coaches