Coronavirus (COVID-19) Updates and Resources
View Details

Coronavirus (COVID-19) Updates and Resources
View Details

Basketball

Schedules

Varsity
Date Location Time Results
Tues., Nov. 5
 AT  Hahnville (Scrimmage)
Hahnville 5:30 PM    -
Tues., Nov. 12
 VS  Morris Jeff (Scrimmage)
Brother Martin
Conlin Gym
4:00 PM    -
Sat., Nov. 16
 VS  Brother Martin Jamboree (Helen Cox)
Brother Martin
Conlin Gym
TBA    -
Wed., Nov. 20 - Sat., Nov. 23
 AT  Grace King Tournament
(McDonogh 35, Livingston Collegiate Academy, Bonnabel, East Jefferson)
Grace King TBA Round 1: W, 58-23
Round 2: W, 82-32
Round 3: W, 57-51
Round 4: W, 89-66
Tues., Nov. 26
 VS  Abramson Science Academy
Brother Martin
Conlin Gym
5:15 PM W, 75-40
Sat., Nov. 30
 AT  Harrison Central Shootout
Harrison Central H.S.
Gulfport
TBA L, 63-53
Tues., Dec. 3
 VS  Terrebonne
Brother Martin
Conlin Gym
6:15 PM W, 85-57
Sat., Dec. 7
 AT  Morris Jeff
Morris Jeff 6:00 PM W, 101-28
Tues., Dec. 10
 AT  McDonogh 35
McDonogh 35 7:00 PM W, 72-43
Thurs., Dec. 12
 AT  Higgins
Higgins H.S. 7:15 PM W, 80-72
Sat., Dec. 14
 VS  Carencro
Brother Martin
Conlin Gym
6:00 PM W, 79-47
Fri., Dec. 20
 AT  Warren Easton
Warren Easton 6:00 PM W, 66-35
Sat., Dec. 21
 AT  West Jefferson
West Jefferson 7:15 PM CANCELLED
Mon., Dec. 23
 VS  Phoenix
Brother Martin
Conlin Gym
5:00 PM W, 80-48
Thurs., Dec. 26 - Sun., Dec. 29
 AT  Sunkist Shootout
Lafayette, LA vs. Mamou
vs. Carencro
vs. Wossman
vs. A.J. Ellender
W, 65-25
W, 66-56
L, 63-66
W, 78-60
Thurs., Jan. 2 - Sat., Jan. 4
 VS  Crusader Invitational
Brother Martin
Conlin Gym
Thurs., Jan. 2
vs. Vandeilt Catholic
Semifinals
Fri., Jan. 3 at 6:30 PM
vs. Ascension Catholic
Championship Game
Sat., Jan. 4 at 6:30 PM
vs. Higgins Hurricanes
W, 60-33

W, 89-47

W, 73-35

Fri., Jan. 10
 VS  Rummel*
Brother Martin
Conlin Gym
7:00 PM W, 70-47
Tues., Jan. 14
 AT  St. Augustine*
St. Augustine 7:00 PM L, 56-63
Fri., Jan. 17
 AT  John Curtis*
John Curtis 7:00 PM W, 61-59
Tues., Jan. 21
 VS  Jesuit*
Brother Martin
Conlin Gym
7:00 PM W, 64-35
Fri., Jan. 24
 AT  Holy Cross*
Holy Cross 7:00 PM L, 71-74
Tues., Jan. 28
 VS  Shaw*
Brother Martin
Conlin Gym
7:00 PM W, 74-62
Thurs., Jan. 30
 AT  Chalmette
Chalmette H.S. 7:00 PM W, 77-63
Tues., Feb. 4
 AT  Rummel*
Rummel 7:00 PM W, 83-64
Fri., Feb. 7
 VS  St. Augustine*
Brother Martin
Conlin Gym
7:00 PM L, 68-77
Tues., Feb. 11
 VS  John Curtis*
Brother Martin
Conlin Gym
7:00 PM W, 76-67
Fri., Feb. 14
 AT  Jesuit*
Jesuit 7:00 PM W, 73-48
Tues., Feb. 18
 VS  Holy Cross*
Brother Martin
Conlin Gym
7:00 PM W, 73-59
Fri., Feb. 21
 AT  Shaw*
Shaw 7:00 PM W, 69-51
Fri., Feb. 27
 AT  Country Day
Country Day 6:30 PM W, 64-41
Fri., March 6
 VS  Holy Cross
Quarterfinals
Brother Martin
Conlin Gym
7:00 PM W, 83-67
Wed., March 11
 AT 
Scotlandville
Semifinals
Scotlandville 7:00 PM L, 45-88

*Denotes District game. 

Junior Varsity
9th Grade
8th Grade

Rosters

Varsity Roster
Number Athlete Height Grade Position
2 Corey Skillman 6'3" Freshman G
3 Tijh Bell 5'10" Senior G
4 James Gatti 5'11" Freshman G/F
5 Marvin Jones 5'11" Sophomore G
10 Steven Louis 5'9" Senior G
11 Brock Ranlett 6'4" Junior C
12 Isaiah Torregano 6'0" Junior F
13 Jace Patin 6'1" Sophomore G
15 Grant DeLord 6'5" Junior G/F
20 Davonn Moore 5'7" Senior F/C
21 DJ Fowler 5'10" Freshman G
22 Rex Hernandez 6'0" Junior G/F
23 Troy Santa Marina 5'10" Freshman G
30 Charles Thensted 6'2" Sophomore C
34 Nick Edler 5'11" Freshman F/C
35 T.J. Small 6'3" Senior G

 

Student Managers
9th Grade Roster
8th Grade Roster

Championships / History / About / Coaches

Championships

1969-1970 - District, State, National
1970-1971 - District, State
1972-1973 - District
1973-1974 - District, State
1978-1979 - District
1986-1987 - District
2002-2003 - District, State Runner-up
2003-2004 - District, State
2004-2005 - District, State
2006-2007 - District
2009-2010 - State
2011-2012 - District, State Semifinalist
2012-2013 - State Quarterfinalist
2016-2017 - District, State Runner-up
2017-2018 - State Quarterfinalist
2018-2019 - State Semifinalist

50 BMHS All-Time Leading Scorers
About
Coaches