Baseball

Schedules

Varsity
DateLocationTimeResults
Sat., Feb. 8
 AT  E.D. White
E.D. White1:00 PML, 3-5
Tues., Feb. 11
 AT  St. Charles Catholic
Mike Miley4:00 PML, 0-3
Sat., Feb. 15
 AT  Ponchatoula
Ponchatoula1:00 PMW, 14-1
Sat., Feb. 22
 AT  E.D. White
Vandebilt Catholic10:00 AML, 2-5
Sat., Feb. 22
 AT  Catholic High
Vandebilt Catholic11:30 AML, 2-12
WGNO Tournament:
Thurs., Feb. 27
 AT  Fontainebleau
Kirsch-Rooney4:30 PM
Fri., Feb. 28
 AT  Franklinton
Kirsch-Rooney7:00 PM
Sat., Feb. 29
 AT  Ruston
Kirsch-Rooney2:00 PM
Sat., Feb. 29
 AT  Hahnville
Kirsch-Rooney4:30 PM
Tues., March 3
 AT  East Ascension
East Ascension6:00 PM
Jesuit High Invitational Tournament:
Thurs., March 5
 AT  Hammond
John Ryan Stadium4:00 PM
Fri., March 6
 VS  Harrison Central
Kirsch-Rooney4:00 PM
Fri., March 6
 VS  Belle Chasse
Kirsch-Rooney6:30 PM
Sat.., March 7
 AT  Catholic High
John Ryan Stadium2:30 PM
Tues., March 10
 AT  St. Paul's
St. Paul's4:30 PM
Jay Patterson Shootout:
Thurs., March 12
 AT  Hahnville
Dutchtown4:00 PM
Fri., March 13
 AT  Denham Springs
East Ascension4:00 PM
Sat., March 14
 AT  Dutchtown
Dutchtown12:30 PM
Sat., March 14
 AT  Northshore
Dutchtown3:00 PM
Wed., March 18
 VS  Berwick
Kirsch-Rooney4:00 PM
Gerard Oubre Tournament: 
Thurs., March 19
 AT  Central Lafourche
Central Lafourche5:30 PM
Fri., March 20
 AT  Destrehan
Destrehan4:00 PM
Sat., March 21
 AT  Hahnville
Hahnville1:30 PM
District 9-5A:
Tues., March 24
 VS  St. Augustine
Kirsch-Rooney7:00 PM
Thurs., March 26
 AT  St. Augustine
Wesley-Barrow6:30 PM
Sat., March 28
 VS  Rummel
Kirsch-Rooney4:00 PM
Tues., March 31
 AT  Rummel
UNO7:00 PM
Sat., April 4
 VS  St. Charles Catholic
Kirsch-Rooney7:00 PM
Tues., April 7
 VS  John Curtis
Kirsch-Rooney7:00 PM
Wed., April 8
 AT  John Curtis
Mike Miley7:00 PM
Sat., April 11
 AT  Holy Cross
Holy Cross1:00 PM
Tues., April 14
 VS  Holy Cross
UNO7:00 PM
Thurs., April 16
 VS  Jesuit
Kirsch-Rooney7:00 PM
Sat., April 18
 AT  Jesuit
John Ryan Stadium1:00 PM
Tues., April 21
 VS  Shaw
Kirsch-Rooney7:00 PM
Thurs., April 23
 AT  Shaw
Shaw6:00 PM
Division 1 Playoffs:
Fri., May 1 - Sat., May 2
 AT  Playoffs
TBATBA
Fri., May 8 - Sat., May 9
 AT  Quarterfinals
TBATBA

 

Junior Varsity
9th Grade
8th Grade

Rosters

Varsity Roster
NumberAthleteHeightWeightPositionsThrow/BatGrade
1Joe Delaney5'8155OFR/RSenior
2Bryce Gauthier5'9165OFR/RSophomore
4Andrew Sieta5'5140INF/OFR/RFreshman
5Blake Bufkin5'9185CR/RSenior
6Julian Oubre5'8160C/OFR/RSophomore
7Brennan Stuprich5'11195P/INFR/RSenior
8Ethan Moser5'7155INF/CR/LSenior
9Cameron Senior5'9155OF/INFR/RJunior
10Benard Harris5'7155INF/PR/RJunior
11Mayson Keene6'3155P/OFR/RJunior
12Tré Morgan6'11901B/OF/PL/LSenior
13Caden Durand5'11155LHPL/LSophomore
15Sully Stringer6'11901B/OFR/RSophomore
17Tyler Velino6'1185P/OFR/RJunior
18Dylan Taylor6'3195RHPR/RJunior
19Tyler Gelvin6'0165RHPR/RJunior
20Eli Booth5'101701B/OFL/LFreshman
21Cole Stromboe5'9175OF/LHPL/LSenior
22Dillon Fair5'11165RHPR/RSenior
23Sam Gernhauser5'11175RHPR/RSophomore
24Cole Mang5'11180RHP/OFR/RSophomore
25Alex Laiche5'10165C/INF/PR/RSophomore
29Carter Kerrigan6'1195LHP/1BL/LJunior
33Walker Bazile5'8155OFL/LSophomore
37Tyler Johnson5'92151B/CR/RJunior
Managers:
Nick Bonura
Devin Delsa
Jeffrey Lupo
Jake Spellman

 

JV Roster
9th Grade
8th Grade

Championships / About / Coaches

Championships

1974-1975 - District, State Runner-up
1983-1984 - State
1984-1985 - State Runner-up
1988-1989 - District Tournament
1990-1991 - District
1995-1996 - State
2007-2008 - District
2009-2010 - District
2012-2013 - Undefeated District, State Quarterfinalist
2013-2014 - District, State Quarterfinalist
2014-2015 - State Semifinalist
2018-2019 - District, State Semifinalist

About
Coaches