Swimming

Schedules

Varsity
Date + MeetLocationTimeResults/ Scores
Thursday, Sept. 6
Holy Cross Dual Meet

UNO6:00 PMResults / Scores
Saturday, Sept. 8
Cluster Meet

UNO2:00 PMResults
Tuesday, Sept. 11
Rummel Dual Meet

UNO6:00 PMResults / Scores
Saturday, Sept. 15
Cluster Meet
Terrytown Country Club1:00 PMResults and Scores
Tuesday, Sept. 18
Jesuit Dual Meet

UNO6:00 PMResults / Scores
Saturday, Sept. 22
Cluster Meet

Cypress Lakes Country Club1:00 PMResults and Scores
Thursday, Sept. 27
Cluster Meet
Chalmette H.S.4:00 PMResults / Scores
Saturday, Oct. 6
Cluster Meet

Cypress Lakes Country Club1:00 PMResults and Scores
Thursday, Oct. 11
Cluster Meet
Chalmette H.S.4:00 PMResults / Scores
Saturday, Oct. 13
Cancer Awareness Invitational
UNO11:00 AMResults / Scores
Monday, October 22
District Championship

UNO4:00 PMResults / Scores
Friday, Oct. 26 - Saturday, Oct. 27
Metro Championship

UNO12:00 PMResults / Scores
Friday, Nov. 16 - Saturday, Nov. 17
State Championship

Sulphur

*All meets and times subject to change.  Notice will be given prior to any meet change.  All times listed are the warm-up start times. Swimmers should arrive 30 minutes prior to meet warm-ups.  All meets without a posted time are TBA. Any additional meets added to the schedule will have information emailed to the team should they arise.

Junior High

Rosters

2018-2019 Roster
AthletesGrade
Tyler AdamsSophomore
Mason Appleton
Freshman
Collin Blackwell
Sophomore
Chandler BonvillianSophomore
Hayden Bosch
8th Grade
Logan Boyce
Junior
Gabriel Brewer
8th Grade
Cohen Calogero
8th Grade
Jeremy CannonSophomore
Mason Cavalier
Senior
Cole Chauvin
Sophomore
Gabriel CostaJunior
Artemios Dagoglou
Sophomore
Mason Dallimore
8th Grade
Yasin Darwish
Sophomore
Drew Dodd
Senior
Craig Duronslet
Freshman
Alexander East
Senior
William Flores
Sophomore
Victor Garcia
Sophomore
Nicholas Hagstette
Senior
Zachary Haley
8th Grade
Kaiden Hebert
8th Grade
Cooper Hill
8th Grade
Samuel Hurst
Junior
Reiss Jackson
Freshman
Bret Johnston
Junior
Carson Kennair
Sophomore
James Keyes
Freshman
Cade Kropp
8th Grade
Colin Lee
8th Grade
Jacob Mandella
Sophomore
Paul Monaco
Junior
Dominick Montecino
Freshman
Liam O'Connor
Sophomore
Ryan O'Connor
Senior
Alexander Orban
8th Grade
Blake Peters
Sophomore
Kolbe Peters
8th Grade
Jackson Ramsey
8th Grade
Samuel Riles
8th Grade
Collin Rupp
Junior
Elijah Sens
Sophomore
Jared Smith
Freshman
Jacob Styron
Junior
William Sundquist
Junior
Sean Tomlinson
Freshman
Daniel Vega
8th Grade
Umaiz Wahid
Sophomore
Kevin-James Watkins
Junior
Brady Wheeler
Sophomore
Addison Wilberg
Freshman
Blake Williams
Sophomore
Stephen Zeller
Senior

 

Championships / About / Coaches

Championships

1987-1988 - District, State Runner-up
1988-1989 - District, State Runner-up
1994-1995 - State Runner-up
1995-1996 - State Runner-up

About
Coaches