Faculty & Staff

Partners in Mission

Contact Faculty / Staff Member by clicking on their name in the drop-down list below.

  • If your message pertains to your son at Brother Martin, add his name here.

A  B  |  C  |  D  |  E   F   G  |  H  |  I   J  |  K  |  L   M  |  N  |  O  |  P  |  Q  |  R  |  S  |  T   U  |  V  |  W  |  X  |  Y   Z

A

Kelly W. Alexander
(Assistant Principal for Student Services)

John 'Chris' Alley, Jr. '08 
(Fine Arts, Student Council)

B

Christopher W. Bailey ’86 
(Fine Arts, Assistant Band Director)

James D. Barbara
(Science, Aquaculture and Herpetology, Soccer)

Senior Chief Romico J. Barnes
(NJROTC)

Joseph J. Barnitz ’02 
(English, Basketball)

Shannon L. Becnel
(Student Services Assistant)

Cynthia L. Bellina 
(English, Student Formation)

Daniel Benitez '16
(World Languages, CSPN, Football)

Gus Bennett
(Fine Arts, Event Photography)

Christopher D. Biehl 
(Mathematics, Head Basketball Coach)

Carlos Bogran III ’99 
(Assistant Principal for Admissions, Student Ambassadors, Student Recruiting Team)

Mark E. Bonis
(Health and Physical Education Department Chair, Assistant Director of Athletics, Head Football Coach)

Mark L. Bordelon 
(Religion, Campus Ministry, Head Swim Coach)

Ronald A. Boudreaux
(Director of Maintenance)

Gillen C. Briede 
(Gift Officer, Advancement Assistant)

Deborah M. Broussard 
(Assistant Principal for Academics, Campus Ministry)

David M. Browning '12
(Mathematics, Dionysians, CSPN)

Tytti A. Brumfield 
(Administrative Assistant for Attendance & Discipline)

C

Kevin J. Caparotta '88
(Fine Arts Department Chair, Assistant Technology Coordinator, Chorus)

Dominick Caronna, Jr. '85
(Band Director)

Kathleen D. Choina
(World Languages Department Chair, Cheerleading)

Loralie M. Condon
(Administrative Assistant to the Principal)

Scott C. Corrente, Sr. '83
(Religion, Beach Volleyball)

Brother Bernie G. Couvillion, S.C.
(Assistant Campus Ministry)

D

Rhen L. de Lanzac
(Coordinator of Annual Giving/ Events Assistant)

Ben Dugas '13
(Science, Lacrosse)

Meredith Duhe
(Communications, Marketing, and Advancement Events Manager)

Brad M. Duplechain
(Science, Head Track & Field Coach, Cross Country)

F

David T. Falati
(Social Studies, Work Study)

Bro. Neri Falgout 
(Maintenance)

Justin J. Fleetwood
(Director of Strategic Planning for Advancement)

Derick Frey
(Custodian Supervisor)

G

Joneil P. Galey
(Guidance Department Chair, 10th Grade Counselor, NHS)

Ryan J. Gallagher '00
(Principal)

Amanda M. Gaston
(Library Sciences Department Chair & Media Services, Book Club)

James M. Gatti
(Religion, Intramural Athletics)

Adam E. Giglio
(Physical Education, Football, Powerlifting)

Brother Neal Golden, S.C., '57 CJ
(Computer Science)

Jill A. Gomez
(Director of Student Formation, NJHS)

Lyn G. Greco
(Assistant to the President)

Jordan C. Greene '11
(Health and Physical Education, Football, Track & Field)

Griffin L. Gremillion
(11th Grade Counselor, Bowling, Bowling Club)

Donald M. Guidry
(Fine Arts, Art & Design Club, Martial Arts Club)

H

Drew L. Haro '03
(English, Head Cross Country Coach, Track & Field)

Alex Hassinger '17
(Math, Football)

Barry L. Hebert '74
(Director of School Services, Alumni Relations)

Chris Heine '03
(Associate Director of Alumni Relations)

Elizabeth Hudson
(World Languages, Key Club)

Valerie B. Hunter
(Data Entry Assistant)

I

Logan S. Istre
(Social Studies, Mock Trial, WWII Quiz Bowl)

J

Michael Jeandron '08
(Science, CyberPatriot Team, Student Formation)

Scott R. Joffe
(Math, Basketball)

David J. Jouandot II '03
(Science Department Chair, Assistant Swim Coach, Fishing Club)

L

Tina S. LaBeaud
(Director of Food Service, Culinary Crusaders)

Matthew L. Lambert '98
(Mathematics, Athletics Assistant)

Patty P. Larkin
(Administrative Assistant for Admissions)

Joey Latino
(Science, Baseball, Athletics Assistant)

Brian Lee
(Math, Event Photography)

Thomas J. Leggett
(English, Literary Magazine- The Pen and Sword)

Michael B. Lemmon 
(12th Grade Counselor)

Leo P. Lowder
(Head Groundskeeper)

Jeffrey R. Lupo '92
(Social Studies, Head Baseball Coach)

Michael H. Lynn '04
(Faculty Formation, Social Studies, Student Council)

M

Christopher A. Maiolo
(Math, Ministers of Holy Communion, Campus Ministry)

Judith A. Maldonado
(Assistant College Counselor)

TaJuana L. Manning
(Food Service)

Paul M. Marcello '12
(8th Grade Counselor, Student Ambassadors)

Colleen N. Martinolich 
(College Placement Counselor, Homecoming Coordinator)

Thomas E. Mavor
(Director of Faculty Formation, English, Campus Ministry, Book Club)

Christopher J. McCabe
(Religion, Campus Ministry, Crusaders for Life & Justice)

Patrick H. McClain
(Mathematics, Chi Alpha Mu, Mu Alpha Theta)

Tony C. Melito '76
(Religion)

George E. Merritt
(World Languages, Tabletop Gaming, Rugby)

Donald R. Midkiff '03
(Science, Golf, Culinary Crusaders)

N

Daniel G. Nally '10
(English)

TeeJay Nash II '12
(Religion, Campus Ministry)

Andrew P. Nicola 
(Health & Physical Education, Head Wrestling Coach)

Ryan J. Nocito '06 
(Religion Department Chair, Dionysians)

Commander Bruce D. Nolan, '90, USN (Ret.)
(NJROTC, CyberPatriot Team)

Jonathan R. Norris
(Health and Physical Education, Strength & Conditioning, Football)

O

Daniel Ourso
(English, Campus Ministry)

P

Aaron M. Paladino
(Social Studies, Baseball)

Amy P. Peavey
(Social Studies, Student Council)

Q

Victor G. Quinonez '16
(English, Football)

Claudia Quigley
(World Languages)

R

Gregory M. Rando '77 
(President)

Aaron M. Reller
(World Languages, World Culture Club)

David G. Rhodes
(Science, Quiz Bowl)

Steve G. Ricks
(Assistant Director of Maintenance)

Schane Rillieux '11
(Physical Education, Basketball)

Wade R. Ripple
(Social Studies, Wrestling)

Judy S. Rodriguez
(Religion, Campus Ministry, Senior Class Coordinator, Soccer)

Duffy K. Rousselle
(Health and Physical Education, Wrestling)

Christy S. Roux
(Administrative Assistant for Guidance)

Joel R. Ruhlman '11
(World Languages, Cross Country)

S

Joseph E. Schluter '13
(Social Media & Website Manager, Event Photography, CSPN)

Melanie F. Scott
(English, Yearbook, Event Photography)

Michael Scorsone '67 SA
(Fine Arts)

Sasha M. Sevin
(Religion, Campus Ministry)

Jacob M. Seward ’13
(Computer Applications, Baseball, Football)

Micah J. Silver '09
(Mathematics, Band, Mu Alpha Theta)

Philip R. Sims '91
(English, Social Studies, Cross Country, Track & Field)

Ryan W. Skyta
(Mathematics Co-Department Chair, Mu Alpha Theta)

Johnny Ray Smith
(Work-Study Program Supervisor, Facilities Assistant)

Kenneth J. Spellman '84
(Advancement & Alumni Director)

Matthew T. Stevens
(Religion, Campus Ministry, Ultimate Frisbee)

Rebecca R. Stroud
(Social Studies, NHS)

Ian C. Supak
(English Department Chair, AP Coordinator, Yearbook, Event Photography)

T

Yvette S. Tassin
(Publications)

Jennifer N. Taylor
(9th Grade Counselor, Key Club)

Ronald “Tommy” T. Thibodeaux ’07
(English, CSPN)

Joshua R. Thomas '97
(Science, Tennis)

Elizabeth Tucker
(Science, Aquaculture and Herpetology, Homecoming Coordinator)

U

Gerald L. Ursin III '07
(Assistant Principal for Discipline & Attendance)

 V

Peter J. Valiente '79
(Science, World Languages, Excalibur)

Christopher R. Vicknair 
(Social Studies Department Chair, Close Up)

W

Ashley P. Walter
(Learning Specialist, World Culture Club)

Jared A. West '15
(Physical Education, Football, Track & Field)

Megan S. Whalen

(Director of Community Relations, Event Photography)

Melanie M. Williams
(Academic Improvement & Professional Development Coordinator, Social Studies, Literary Rally)

Scott M. Williams '90
(Director of Facilities)

Aaron D. Winstein '90 
(Assistant to the Treasurer)

Mark T. Wisniewski '81
(Director of Athletics, Medical Support)

Y

Miriam M. "Cissy" Yakelis
(Receptionist)

Stephen A. Yost
(Director of Finance, Treasurer)

 Z

Craig A. Zeller '02
(Computer Science Department Chair, Technology Coordinator, Academic Games, CyberPatriot & FTC)

Ryan J. Zeringue
(Religion, Football, Track & Field)

Patricia H. Zimmer
(Mathematics Co-Department Chair)