Coronavirus (COVID-19) Updates and Resources
View Details

Coronavirus (COVID-19) Updates and Resources
View Details

Cross Country

Schedule

2021 Schedule
Date + Meet Location Results
Sat., Sept. 4
Mobile Challenge of Champions
Langan Park
Mobile, AL
Sat., Sept. 11
Country Day Cajun Classic
City Park
New Orleans, LA
Sat., Sept. 11
Episcopal Round Table Run
Highland Park
Baton Rouge, LA 
Sat., Sept. 18
Westgate Invitational
Pepperplex
New Iberia, LA
Sat., Sept. 18
Holy Cross/Dominican Invitational
City Park
New Orleans, LA
Sat., Sept. 25
Mount Carmel Cub Run

City Park
New Orleans, LA
Sat., Oct. 2
St. Joseph’s Invitational

Highland Park,
Baton Rouge, LA 
Sat., Oct. 9
Catholic High Invitational
Highland Park,
Baton Rouge, LA 
Sat., Oct. 9
Carver Invitational 
City Park
New Orleans, LA
Fri., Oct. 15
Randy Zell Cross Country Invitational (JH/MS)
City Park
New Orleans, LA
Sat., Oct. 16
Randy Zell Cross Country Invitational (Newman)
City Park
New Orleans, LA
Sat., Oct. 16
Florida State Invite
Apalachee Regional Park
Tallahassee, FL
Sat., Oct. 23
Jack Schommer Invitational*
City Park
New Orleans, LA
Sat., Oct. 23
Crusader Harrier Invite*
City Park
New Orleans, LA
Thurs., Oct. 28
District 9-5A Championships (V)

City Park
New Orleans, LA
Sat., Oct. 30
JH/JV Metro Championships*
City Park
New Orleans, LA
Fri., Nov. 5
Region 3-5A Championships (V)*
City Park
New Orleans, LA
Tues., Nov. 16
5A State Championships (V)
Northwestern State University
Natchitoches, LA 

*Brother Martin host meets - volunteers needed.

Meet times vary depending on the host school’s preference: 

V = Varsity Only; JH = Jr. High Only

Rosters

Varsity/JV Roster
Athlete Grade
Luke Alvendia 11th Grade
Faryn Boudreaux 9th Grade
Nathan Braun 9th Grade
Jack Buchanan 11th Grade
Eyan Calico 10th Grade
Evan Carter 11th Grade
Darian Chestnut Jr. 12th Grade
James Clark 12th Grade
Logan Coe 11th Grade
John Collins 9th Grade
Noah Confident 9th Grade
Dallas Cordoba 9th Grade
Blaze Costa 10th Grade
Dane Dauzat 12th Grade
Luke DeLeon 11th Grade
Sam Dinshaw 10th Grade
Braeden Dunne 9th Grade
Charles Entwisle 10th Grade
Daniel Falk 10th Grade
Trenton Girod 11th Grade
Connor Gourgues 9th Grade
Luke Greer 10th Grade
Brady Gueydan 9th Grade
Caleb Jacobi 10th Grade
Brayden Kelly 9th Grade
Anthony Lauro 9th Grade
Chance Levasseur 12th Grade
Elias Levy 11th Grade
Gabriel Levy 11th Grade
Grayson Lizano 9th Grade
Michael Lizano Jr. 10th Grade
Sebastian Luu 9th Grade
Eli McReynolds 9th Grade
Brady Meisner 11th Grade
Gabriel Metoyer 10th Grade
Roland Mollere III 12th Grade
Michael Mooney 9th Grade
Zachary Morrison 9th Grade
Tre Palmisano 11th Grade
William Patania 9th Grade
Austin Pitts 9th Grade
Luke Regan 10th Grade
Danté Rodriguez 10th Grade
Rexford Schaefer 11th Grade
Jacob Sharbonno 9th Grade
William Stumbo 10th Grade
Connor Theriot 9th Grade
Randall Trainor Jr. 12th Grade
Ryan Wakileh 9th Grade
Devon Waterfield 9th Grade
Hayden West 9th Grade
Nicholas Young 9th Grade

 

Junior High Roster

Championships / About / Coaches

Championships

1969-1970 - City
1970-1971 - City, District
1971-1972 - City, District, State
1972-1973 - City, District, State Runner-up
1973-1974 - City, District
1974-1975 - City, District
1975-1976 - City, District
1976-1977 - City, District
1977-1978 - City, District
1978-1979 - City, District
1979-1980 - City, District, State Runner-up
1980-1981 - City, District, State
1981-1982 - City, District, State
1983-1984 - City
1984-1985 - City, State Runner-up
1986-1987 - City
1991-1992 - City, District, State Runner-up
1992-1993 - City, District, State Runner-up
1993-1994 - State
1994-1995 - City, District, State Runner-up
1995-1996 - City, District
1997-1998 - State Runner-up
1998-1999 - State
1999-2000 - District, State
2000-2001 - City, District
2001-2002 - City
2002-2003 - City, District, State
2003-2004 - City, State Runner-up
2004-2005 - City, State Runner-up
2005-2006 - City, State Runner-up
2006-2007 - City
2007-2008 - City, State
2008-2009 - City
2011-2012 - District, Metro, State Runner-Up
2012-2013 - District Runner-Up, Metro
2014-2015- State Runner-Up
2015-2016- Metro
2016-2017 - District, Region
2017-2018 - District, Region
2018-2019 - District, Region, State Runner-Up
2019-2020 - District, Region
2020-2021 - Region

About
Coaches